YKS ikinci tercihler ne zaman? 2024 ÖSYM ikinci üniversite tercihleri

webmaster

Moderator
Moderatör
YKS ikinci tercihler ne zaman? 2024 ÖSYM ikinci üniversite tercihleri

2024-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden açıklandı. Herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar da ek tercih takvimine odaklandı. İlk yerleştirme sonucu herhangi bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanamayan gençler, ikinci bir şans olan ek tercihlerin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki, YKS 2. tercihler ne zaman?

letYlxTJYkSwh61m0GKorg.jpg

Hayallerindeki üniversiteye girmek isteyen öğrenciler, YKS ek tercih dönemleri ile ilgili araştırmalarını arttırdı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2024-YKS sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2024-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Şimdi ise ek tercihler merak konusu oldu. İşte, 2024 YKS ek tercih takviminde son durum...
K7N9Qoi2dUuzxERhFm0AaQ.jpg

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek. Ayrıca adaylara Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.
rIF-wsMjNk6UvRg4ZWuOvA.jpg

2024-YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19 Ağustos-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19 Ağustos-21 Ağustos arasında yapılabilecek.Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar ise üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.
uYi6FFOQtkeOkWxzfMwU7Q.jpg

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos'ta yapacak, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos'ta alınacak.Ek tercihlerin de kayıt işlemlerinin ardından başlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl ek tercih süreci eylül ayı ortasında başlatılmıştı. Bu yıl da benzer şekilde YKS ek tercihlerinin eylül ayında başlaması bekleniyor.

Geri